Ogłoszenia

13 lutego 2018 zapraszamy na uroczystości odpustowe ku czci św.Walentego. Msze Świętą odprawi i słowo Boże wygłosi ks. dr Andrzej Oleszko. Oprawę muzyczną i uwielbienie przygotuje zespół Guadalupe.

Przyjmujemy zgłoszenia w intencji "O dar prawdziwej miłości dla małżonków, jubilatów i zakochanych"

Złóż intencję


Święty Walenty był biskupem Terni w Umbrii. Wiadomości o nim są dość skąpe i niejednoznaczne. Żył w III w. i był kapłanem rzymskim. Tam w czasie prześladowań (Klaudiusza II Gota), wraz ze św. Mariuszem i krewnymi, asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu, który przeprowadził rutynowy proces polegający na wymuszaniu odstępstwa od Chrystusa. W tym celu kazał użyć kijów. Ponieważ nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu, kazał ściąć Walentego. Stało się to 14 lutego 269 roku. Pochowano go w Rzymie. Jego grób już w IV w. otoczony był szczególną czcią. W ciągu średniowiecza kult Walentego objął całą niemal Europę.

W średniowieczu na terenie niemieckim Święty był wzywany jako orędownik podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. W związku z tym dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

W ikonografii św. Walenty przedstawiany jest jako kapłan w ornacie, z kielichem w lewej ręce, a z mieczem w prawej, także w stroju biskupa uzdrawiającego chłopca z padaczki.

IV Niedziela Zwykła – 28 stycznia 2018

 • Dzisiaj, w Światowym Dniu Trędowatych, Kościół modli się i wspiera dotkniętych tą chorobą, która nadal, mimo wieloletnich zabiegów, zbiera obfite śmiertelne żniwo.
 • W tym tygodniu wypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Msze święte o godzinie 700 i 1800. Spowiedź pół godziny przed Mszą.
 • W I piątek miesiąca, 2 lutego, wypada święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w Polsce od wieków Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Na rozpoczęcie każdej Mszy Świętej pobłogosławimy świece, których blask ma wskazywać na Pana Jezusa – światłość na oświecenie pogan. Jest to jednocześnie Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Podziękujemy Panu Bogu za powołania do życia zakonnego w Kościele, za siostry i braci zakonnych i inne osoby konsekrowane.
 • Modlitwę różańcową w tym tygodniu prosimy aby poprowadziły: poniedziałek – Kółko Różańcowe, wtorek – Legion Maryi, środa – Kółko Różańcowe, czwartek – Rada Duszpasterska, piątek – Legion Maryi, sobota – Kółko Różańcowe, niedziela – Legion Maryi.
 • W poniedziałek zakończenie tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Gdyby ktoś z wiernych chciał zaprosić kapłana, prosimy o zgłoszenie po Mszy do zakrystii.
 • Tradycyjnie w I sobotę odwiedzimy chorych.
 • 13 lutego o godzinie 1800, w wigilię święta ku czci św. Walentego, zostanie odprawiona uroczysta Msza święta odpustowa w intencji o dar prawdziwej miłości dla małżonków, jubilatów, a także zakochanych. Oprawę muzyczną Mszy i okolicznościowe uwielbienie przygotuje znany już w całej Polsce zespół – Guadalupe.
 • Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii odbędą się w dniach od 28 lutego do 3 marca. Od 5 marca, przez 12 tygodni, w każdy poniedziałek odbędzie się w naszej parafii Seminarium Odnowy wiary. Całość poprowadzą Księża Pallotyni.
 • Polecamy prasę katolicką. W Gościu niedzielnym artykuł Wielkie oczy strachu – skąd on się bierze?, a w Niedzieli artykuł Czy grozi nam wojna nuklearna?
 • W tym tygodniu pożegnaliśmy z naszej wspólnoty parafialnej: Ewę Lucynę Koszałko oraz Teodozję Ewę Kędzierską. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

DANE ADRESOWE

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
PW. ŚW. MIKOŁAJA

 • ul. ks. Michała Słowikowskiego 1
  20-124 Lublin
 • +48 81 747 66 45
 • +48 501 187 005
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.