POLECAMY

Już po raz czwarty w historii Lublina w dniu 9 grudnia 2017 roku odbędzie się Orszak św. Mikołaja, który przejdzie ulicami naszego miasta. Podobnie jak w poprzednim roku Orszak będzie jednym z punktów Odpustu św. Mikołaja organizowanego w terminie od 6 do  9 grudnia 2017.

W tych dniach będziemy wspominać postać św. Mikołaja – wybitnego pedagoga, wychowawcy, przyjaciela dzieci i młodzieży i prosić o wszelkie łaski dla mieszkańców miasta, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Celem Orszaku jest również ukazanie prawdziwego wizerunku św. Mikołaja, współcześnie skrzywionego i obdartego z szaty sakralnej, jak również promocja misji dobrego wychowania młodego pokolenia.

Chcemy pokazać, kim naprawdę był święty biskup z Miry, słynący ze swojej wrażliwości na cierpienie i ubóstwo, ikona miłosierdzia i dobroczynności. Jako parafia p.w. św. Mikołaja – główny organizator wydarzenia chcemy pobudzić mieszkańców Lublina, a zwłaszcza dzieci
i młodzież do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących. Jednym z głównych zadań Orszaku będzie spotkanie św. Mikołaja z chorymi dziećmi. Odwiedzi On m.in. dzieci w domach dziecka, małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Prof. Gębali, dzieci niepełnosprawne i niewidome oraz małych pacjentów w szpitalu chorób zakaźnych przy ul. Biernackiego.

Orszak św. Mikołaja rozpocznie się 9 grudnia, w sobotę, na placu katedralnym o godz. 12.00, gdzie przybędzie w karecie konnej prawdziwy św. Mikołaj. Wszystkim obecnym na placu dzieciom rozda upominki i zaprosi do swojego orszaku w kierunku kościoła św. Mikołaja.
Po przybyciu na wzgórze Czwartek odbędzie się jarmark św. Mikołaja, kiermasz, występy zespołów muzycznych (m.in. Góralski zespół Hanki Chowaniec-Rybka z Zakopanego i Orkiestra Św. Mikołaja).

7 grudnia w czwartek o godz. 19.00 w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się finał i rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży „Być dobrym jak chleb” – święty Mikołaj i święty Brat Albert w oczach dzieci i młodzieży.

W drugiej części odbędzie się koncert „Z sercem do serca” – kolejny projekt z udziałem chórów Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska. Złożą się na niego utwory uznanych i cenionych w środowisku lubelskim twórców: poetki Anny Lewandowskiej oraz wokalisty, kompozytora, aranżera i pianisty – Piotra Selima. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną również utwory skomponowane przez Piotra Selima do słów Karola Wojtyły i Brata Alberta Chmielowskiego. Przesłanie kompozycji doskonale wpisuje się w ideę Ogólnopolskiego konkursu plastycznego, który w 2017 roku nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Świętego Brata Alberta. Utwory mówią o nieprzemijających wartościach, takich jak: dobroć, miłość i szlachetność.

Treści poetyckie wybrzmią śpiewane z Piotrem Selimem przez grupę blisko 150 chórzystów. Śpiewakom towarzyszyć będzie zespół smyczkowy Ladies Quartet.

Koncertem dyrygować będzie dr hab. Małgorzata Nowak, prof. UMCS – kurator Projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska region lubelski, sprawująca jednocześnie opiekę artystyczną i organizacyjną nad chórami.


Poza tym:

 • Każdy uczestnik Orszaku otrzyma prezent
 • Przebierz się za Świętego Mikołaja – bijemy rekord
 • Przynieś drobne monety – ważymy Świętego Mikołaja
 • Charytatywna Loteria Fantowa
 • Odwiedzamy chore dzieci w lubelskich szpitalach, ośrodkach dla dzieci niepełnosprawnych i niewidomych oraz świetlicach
 • Chata Świętego Mikołaja i prezenty
 • Przejażdżka karetą Świętego Mikołaja
 • Jarmark świąteczny
 • Gorący poczęstunek

Orszak Świętego Mikołaja zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 r.

DANE ADRESOWE

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
PW. ŚW. MIKOŁAJA

 • ul. ks. Michała Słowikowskiego 1
  20-124 Lublin
 • +48 81 747 66 45
 • +48 501 187 005
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ogłoszenia duszpasterskie