NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ 2023

1

Niedzielą Męki Pańskiej wchodzimy w dni Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.

2

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta – Msza Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy. Liturgia tej Mszy Świętej rozpocznie się o godzinie 1800.  Jeden z kapłanów będzie sprawował tę Msze w intencjach zbiorowych. Do godziny 20:00 będzie możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu.

3

W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Mszy świętej. O godzinie 17:00 w Kościele rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, z którą wyruszymy na ulice naszego osiedla.  Bezpośrednio po powrocie rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej, której centrum stanowi Adoracja Krzyża. Za uczestnictwo w Adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny. Do godziny 22:00 będzie możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Pamiętajmy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Tego dnia ofiary złożone w czasie adoracji przeznaczone zostaną na utrzymanie miejsc Świętych w Ziemi świętej.

4

Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, dzień zadumy i adoracji grobu. W tym dniu błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od 8:00 do 12:00 co pół godziny oraz o godzinie 19:00. W tym czasie zachęcamy też do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Ofiary zebrane w czasie błogosławieństwa pokarmów zostaną przeznaczone na spłatę długów po remoncie kościoła, a Caritas będzie zbierał dowolne datki na swoją działalność.

5

W sobotni wieczór rozpoczniemy wigilię ZMARTYCHWSTANIA PAŃSKIEGO.  Najważniejsza i najbogatsza w ciągu całego roku liturgia rozpocznie się w naszej wspólnocie o godzinie 19:30.

6

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Święta w intencji parafian zwana Rezurekcją połączona z procesją tradycyjnie o 6:00. Potem Msze o 8:30, 10:00, 11:30 i 18:00

7

W Poniedziałek Wielkanocny Msze święte w porządku niedzielnym 7:00, 8:30, 10:00, 11:30 i 18:00. Tego dnia odczytany zostanie list Rektora KUL-u.

8

W czasie Triduum Paschalnego, czyli od Wielkiego Czwartku, kancelaria parafialna będzie nieczynna.

9

Dzisiaj w czasie Mszy świętej o godzinie 18:00 Mękę Pańską zaśpiewa chór z parafii św. Kingi ze Świdnika.

10

Także dzisiaj po Mszy o 8:30, 10:00 i 11:30 kiermasz ciast przygotowany przez rodziców dzieci ze wspólnoty Bliźniak.

11

W zakrystii są do nabycia baranki wielkanocne w cenie 10 zł. Dochód przeznaczony będzie na wsparcie dzieł podejmowanych przez Caritas.

12

Proponujemy prasę katolicką. W Niedzieli Jak przekazywać dzieciom wiarę oraz ciało i dusza po śmierci. W Gościu Niedzielnym Na ratunek tonącym oraz Sekrety ostatniej wieczerzy.